1/21
Välj datum för exakta priser
Hus för 4 Personer med trädgård
•
- 4 Personer
- 2 Sovrum
- 1 Badrum
- 60 m²
- Hus
- Husdjur tillåtet
- WiFi
Enastående gästfrihet
Erfaren värd, som ger sina gäster en enastående vistelse.
Fullt utrustat kök
Laga läckra rätter i ett välutrustat kök.
Gratis parkering
Stressfri parkering på plats.
Fantastiskt läge
Gästerna uppskattar läget för detta boende.
Nästan fullbokat. Vi rekommenderar att du bokar snart.
Enastående gästfrihet
Erfaren värd, som ger sina gäster en enastående vistelse.
Fullt utrustat kök
Laga läckra rätter i ett välutrustat kök.
Gratis parkering
Stressfri parkering på plats.
Fantastiskt läge
Gästerna uppskattar läget för detta boende.
På Teneriffas dramatiska västkust, bara några steg från havet, mitt i en vidsträckt bananplantage, hittar du huset i kanarisk stil "Casa Sabina". Som ett av totalt 6 hus byggdes det för över 70 år sedan för att inhysa skördearbetare, nu är det – efter en totalrenovering – den perfekta platsen att tillbringa avkopplande semestrar utan jäkt och utan turistmassor på den största av Kanarieöarna.
Stugan har ett vardagsrum med matplats och soffa, ett välutrustat kök med ugn, kaffebryggare, mikrovågsugn och stort kyl/frysskåp, 2 sovrum, ett med 2 enkelsängar, det andra med dubbelsäng, samt ett badrum med dusch/WC och plats för 4 personer.
Faciliteterna inkluderar även Wi-Fi, luftkonditionering och TV. Barnsäng och barnstol finns på begäran. En tvättmaskin finns tillgänglig för alla gäster i komplexet, strykjärn finns också på begäran. Ägarna bor också på plantagen, de har en hund, som ibland springer lös, samt höns och sköldpaddor.
Utanför finns en privat terrass med vacker utsikt över Atlanten, bord och stolar.
Plantagen har också en gemensam trädgård med grill och egen tillgång till havet med en naturlig havsbassäng, mindre än 5 minuters promenad bort.
Havsutsikten längs denna kust är hisnande, du kan se så långt som till La Gomera och La Palma och vulkanen El Teide.
I grannbyn Alcalá hittar du flera stormarknader och restauranger inom en radie av 1,5 till 2 km, som även kan nås till fots på cirka 15 till 20 minuter.
Där finns också andra naturliga havspooler och stränder. Närmaste flygplats är Teneriffa Syd och ligger cirka 39 km eller 35 minuter med bil bort. Parkeringsplatser finns på fastigheten. Husdjur är tillåtna.
Där finns också andra naturliga havspooler och stränder. Närmaste flygplats är Teneriffa Syd och ligger cirka 39 km eller 35 minuter med bil bort. Parkeringsplatser finns på fastigheten. Husdjur är tillåtna.
Översatt med AI
Om fastigheten
WiFi
Parkering på plats
Öppen terrass
Luftkonditionering
TV
Trädgård
Delad
Tvättmaskin
privat
Kylskåp
Övernattningsarrangemang
Sovrum 1
2 Enkelsängar
Sovrum 2
1 Dubbelsäng
Var du kommer att bo

Utforska karta (Google Maps)
Husregler
- Incheckning: Från 14:00 till 23:59
- Utcheckning: Tills 11:00
- Familjevänligt
- Husdjur tillåtna (max. 2)
- Rökning ej tillåten
Användarrecensioner
9,5
Fantastisk
Wir haben uns sehr gut erholt.
10,0
Bernd H., sep. 2025, Tyskland 🇩🇪
Das Ambiente
Perfekter Urlaub
10,0
Från verifierad gäst, apr. 2025
Alles zu 100% wie auf der Homepage beschrieben. Idealer Ausgangspunkt um mit dem Auto die Insel zu erkunden und abends die Seele baumeln zu lassen. Nur 15 Minuten zu Fuß in die Stadt und 10 Minuten zu Badebuchten/Meerwasserpools und der schönen Promenade. Sehr netter Gastgeber, haben uns sehr wohl gefühlt und würden jederzeit wieder buchen.
Magnifica la casa y el entorno.
10,0
Oihane G., aug. 2023, Spanien 🇪🇸
La tranquilidad, el entorno y la disponibilidad del propietario.
Hanteras av Holidu
Holidu Homes har verifierats av våra reseexperter och erbjuder en tillförlitligt fantastisk semester.
Verifierade bostäder
Vi-känner-värden-garanti
Recensioner över genomsnittet
Kundservice 7 dagar i veckan
Behöver du hjälp?
Du kan hitta svar på de vanligaste frågorna här.